Jakie klocki drewniane dla dziecka?

Klocki drewniane to taki klasyk 🙂 Mają w sobie niezaprzeczalny urok i coś, co sprawia, że są ponadczasowe. Dla wielu z nas, zabawki drewniane to wspomnienia z dzieciństwa. To od nich zaczynają się wielkie przygody małych budowniczych. Zanim maluchy przejdą na klocki Lego, przeważnie mają za sobą etap konstruowania budowli z klocków drewnianych. Obłe, bezpieczne kształty i piękne kolory to ogromne pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni. Do tego takie klocki z drewna to wytchnienie dla rodziców, którzy są już zmęczeni wszędobylskimi melodyjkami z plastikowych elektronicznych zabawek… To co? Jedziemy z przeglądem klocków i zabawek drewnianych?

Jakie klocki drewniane dla dziecka, na co zwrócić uwagę?

Miłe dla oka kolory to nie wszystko. Klocki drewniane powinny być przede wszystkim bezpieczne dla dziecka, dlatego tez zwróć uwagę na:

  • powierzchnia klocka – powinna być gładka, dobrze zeszlifowana, nie pozadzierana
  • krawędzie – tutaj zwróć uwagę na wiek dziecka, które ma się bawić tymi klockami. Jeżeli ma to być prezent dla maluszka wybierz te o obłych krawędziach
  • certyfikaty i atesty – to bardzo ważne! Farba którymi pomalowane zostały klocki musi być bezpieczna

Niestety, klocki drewniane w cenie kilkunastu złotych nie budzą mojego zaufania. Jak wiadomo, drewno nie jest najtańszym surowcem, szczególnie to dobrej jakości. Podobnie bezpieczne farby. Podejrzanie tanie klocki powinny wzbudzić czujność. W tym przypadku zabawek drewnianych, jak często w  przypadku innych zabawek, dobrze potraktować to jako inwestycję i kupić bezpieczne i trwałe, które posłużą na wiele lat i być może nie tylko jednemu dziecku.

Klocki drewniane, od jakiego wieku?

Klocki drewniane, mogą służyć różnym kategoriom wiekowym. Niektóre są przeznaczone nawet dla maluchów w wieku od roczku. Sprawdź wiekową sugestię na opakowaniu i porównaj ją z umiejętnościami małego, przyszłego właściciela takich klocków. Niektóre maluchy np, z sorterami zaczynają radzić sobie jeszcze zanim nadejdzie drugi rok życia, inne muszą troszkę poczekać.

Ciekawą propozycją są drewniane klocki do sortowania, czyli klocki i sorter w jednym. Są to klocki przeznaczone dla dzieciaków od 2 roku życia. Klocuszki można układać zarówno od najniższych do najwyższych, ale maluch musi pokombinować aby dopasować kształt klocka do podstawy. Dla takiego szkraba to istna łamigłówka.

Klocki drewniane sorter
Aby uzyskać więcej szczegółów kliknij na zdjęcie.

 

Wózek drewniany do wożenia klocków z drewna i… nie tylko

Fantastycznie jako prezent dla malucha spiszą się również drewniane klocki i wózek do ciągnięcia. Można na nim wozić klocki i nie tylko. Wózeczek jest solidnie wykonany, wzięto pod uwagę to, że dzieciaki w pewnym wieku uwielbiają ciągnąć przedmioty na sznurku. Na wózku przejada się i klocki i misie, a nawet czasem maluch zabierze go z Wami na spacer.

klocki drewniane i wózek na sznurku
Klocki sprawdzonej marki GOKI – więcej informacji po kliknięciu na foto.

Klocki drewniane we wiaderku – od Hape

Gdy wyruszycie w podróż po asortymencie klocków drewnianych nieraz natraficie na firmę Hape, jest to jeden z wiodących producentów zabawek drewnianych. Przyznać trzeba, że zabawki Hape sa pięknie wykonane, trwałe, gładziutkie(nie ma zadziorków), pomalowane bezpiecznymi farbami i dobrze przemyślane. Po prostu: godne polecenia. Oczywiście, wśród tego typu klocków możecie wybierać spośród tych przeznaczonych raczej dla dziewczynek(pastelowa kolorystyka), lub dla chłopców, jeżeli jednak jesteście przeciw takim podziałom lub jesteście za czymś uniwersalnym doskonale spiszą się klocki drewniane we wiaderku, właśnie od Hape. Uniwersalna kolorystyka spodoba się zarówno dziewczynkom jak i chłopcom, a jest się czym bawić bo wiaderko zawiera aż… 100 sztuk klocków!

drewniane klocki hape
Tak prezentuje się zawartość wiaderka klocków Hape – 100 sztuk klocków do bezpiecznej zabawy. Więcej info po kliknięciu na zdjęcie.

 

Klocki drewniane z alfabetem

Klocki drewniane to nie tylko kolorki, równie dobrze na ich powierzchni można „przemycić” naukę alfabetu i cyferek. Maluch powoli może się oswajać z tymi symbolami, a gdy będzie starszy może bawić się w układanie wyrazów. Wśród moich znajomych ogromną popularnością cieszyło się szukanie we wiaderku klocka z konkretną literką. „Kto pierwszy znajdzie klocek z literą C?” a później „A może jakieś słowo na C?” – takich zabaw można wymyślać mnóstwo 🙂 Klocki z napisami po angielsku fantastycznie przydają się jako materiały dydaktyczne do nauki angielskiego.

klocki a alfabetem
Klocki drewniane a nauka języka angielskiego? Można 🙂 Więcej informacji po kliknięciu na foto.

 

Asortyment zabawek drewnianych, jest piękny i potężny, zapewne powróci na bloga tylko już nie o klockach będzie mowa, bo opowiadać o czym jest i jest co oglądać. Niektóre zabawki są takie piękne! Ciekawi jesteśmy jak tam u Was – czy kupujecie takie klocki? Macie jakieś sprawdzone marki?  Czy dzieciaki bawią się nimi, czy przeszły na plastikową stronę mocy?